• Kilka słów o mnie...

• "Dziecko chce być dobre.
        Jeżeli nie umie - naucz,
        jeżeli nie wie - wytłumacz,
        jeżeli nie może - pomóż."

(Janusz Korczak)

Jestem absolwentką Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie o kierunku pedagogika. Ukończyłam również Podyplomowe Studia z zakresu Logopedii. Ukończyłam liczne szkolenia w zakresie profilaktyki uzależnień. Biorę udział w posiedzeniach zespołu interdyscyplinarnego ds. przemocy w rodzinie. Na bieżąco poszerzam swoją wiedzę we wszystkich obszarach mojej pracy, uczestniczę w licznych szkoleniach i kursach.

Na czym polega praca pedagoga?

Najogólniej można powiedzieć, że celem pracy pedagoga szkolnego jest uzupełnianie, rozszerzanie i pogłębianie działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej nauczycieli. Pedagog jest koordynatorem w środowisku szkolnym oraz łącznikiem między uczniami, rodzicami, nauczycielami i innymi instytucjami opiekuńczo-wychowawczymi w rejonie swojego działania.

Główną formą pracy pedagoga szkolnego jest poradnictwo. Dotyczy ono nauczycieli, dzieci i rodziców. Polega na pomocy w rozwiązywaniu aktualnych problemów powstających w codziennej pracy szkoły.

Uczniowie mogą się zgłaszać do pedagoga:

• gdy nie radzą sobie z programem nauczania;
        • gdy ktoś naruszy ich prawa;
        • gdy ktoś stosuje wobec nich przemoc;
        • gdy potrzebują pomocy i rady;
        • gdy chcą porozmawiać z kimś życzliwym;
        • gdy chcą poradzić się, wybierając przyszły zawód, szkołę ponadgimnazjalną;
        • gdy mają rewelacyjny pomysł;
        • gdy chcą się pochwalić osiągnieciami lub zdolnościami.

Rodzice uczniów mogą oczekiwać pomocy w rozwiązaniu sytuacji problemowej, dotyczącej ich dziecka, a mianowicie:

• trudności w nauce bądź niepowodzenia szkolne dziecka
        • problemy z zachowaniem dziecka (zmiany zachowania dziecka, problemy dziecka z rówieśnikami);
        • uzyskania informacji o dalszej ścieżce edukacyjno – zawodowej dla swojego dziecka.

Nauczyciele mogą oczekiwać:

• pomocy w zdiagnozowaniu przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych uczniów;
        • analizy opinii o uczniach z poradni psychologiczno-pedagogicznej;
        • wspierania w podejmowaniu działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczego i profilaktycznego (m.in. organizowanie imprez profilaktycznych, zajęcia wychowawcze z młodzieżą, realizowanie wybranych programów profilaktycznych, zajęcia dotyczące wyboru przyszłej szkoły i zawodu);
        • wsparcia w rozwiązywaniu problemów wychowawczych dotyczących uczniów (np. indywidualnych rozmów z uczniami, rodzicami uczniów sprawiającymi różnego rodzaju problemy wychowawcze).

Czego masz prawo oczekiwać decydując się na rozmowę z pedagogiem szkolnym?

Przede wszystkim uważnego wysłuchania, dyskrecji i życzliwej uwagi. Otrzymasz informację na temat swojej sytuacji i propozycję porady oraz pomocy.

Pedagog mający w ręku duży wachlarz możliwości działań potrafi rozwiązać niejeden trudny problem. Mając dobre kontakty z instytucjami pomocy społecznej, poradniami psychologicznymi i terapeutycznymi oraz kuratorami sądowymi może pomagać w rozwiązywaniu nawet najbardziej skrywanych problemów rodzinnych uczniów w celu likwidowania przyczyn niepowodzeń szkolnych. Pamiętać należy, że nie jest jednak cudotwórcą i wielu spraw nie rozwiąże bez współpracy ze strony innych nauczycieli, dyrekcji i rodziców.

Zapraszam

Jolanta Burdak