• MATERIAŁY DLA ÓSMOKLASISTÓW

• EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

· W klasie 8 szkoły podstawowej jest przeprowadzany egzamin na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (ze zmianami wprowadzonymi w związku z pandemią), który sprawdza, w jakim stopniu uczeń spełnia te wymagania.

· Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części i obejmuje:

- w części pierwszej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka polskiego;

- w części drugiej - wiadomości i umiejętności z zakresu matematyki;

- w części trzeciej - wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego (język angielski lub niemiecki).

· 1 dzień egzaminów - 25 maja 2020 r. (wtorek):

- z zakresu języka polskiego egzamin rozpocznie się o godz. 9:00 i będzie trwał 120 minut (dla uczniów z wydłużonym czasem do 180 minut).

· 2 dzień egzaminów – 26 maja 2020r. (środa):

- z zakresu matematyki egzamin rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie trwał 100 minut (dla uczniów z wydłużonym czasem do 150 minut).

· 3 dzień egzaminów – 27 maja 2020r. (czwartek): z języka obcego nowożytnego

– z języka obcego egzamin rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie trwał 90 minut (dla uczniów z wydłużonym czasem do 135 minut);

· Na egzaminie uczniowie będą rozwiązywać zadania zamknięte i otwarte. W zadaniach otwartych uczeń samodzielnie tworzy rozwiązania. Zadania zamknięte można rozwiązywać w arkuszu, ale przed zakończeniem każdej części egzaminu rozwiązania trzeba zaznaczyć na karcie odpowiedzi. Po zakończeniu każdej części egzaminu uczeń będzie miał dodatkowe 5 minut, aby spokojnie sprawdzić, czy poprawnie zaznaczył wszystkie rozwiązania na karcie.

· Uczniowie, których stan zdrowia wymaga przyjmowania leku lub zjedzenia posiłku w trakcie trwania egzaminu muszą dostarczyć do dyrektora szkoły zaświadczenie lekarskie zawierające takie zalecenie.

· Każdy zdający powinien mieć na każdej części egzaminu ósmoklasisty długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem), przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi).

· Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki - jeżeli trzeba je wykonać –zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

· Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników.

· Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Wniesienie urządzenia telekomunikacyjnego na salę, w której odbywa się egzamin skutkuje unieważnieniem tej części egzaminu.

· Każdy ósmoklasista musi przystąpić do egzaminu, aby ukończyć szkołę.

· Jeśli uczeń z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu w wyznaczonym terminie zdaje egzamin w terminach dodatkowych:

- język polski – 16 czerwca 2021 r. – środa;

- matematyka –17 czerwca 2021 r. - czwartek;

- język angielski – 18 czerwca 2021 r. – piątek.

· Prace egzaminacyjne sprawdzają wykwalifikowani egzaminatorzy według jednolitych kryteriów. Po sprawdzeniu prac ustala się wyniki egzaminacyjne w następujących trzech zakresach: język polski, matematyka, język obcy nowożytny.

· Każdy uczeń, który przystąpi do egzaminu ósmoklasisty, otrzyma zaświadczenie o wynikach w dniu 9 lipca 2021 r. Ogłoszenie wyników egzaminu nastąpi 2 lipca 2021 r.

· Wynik egzaminu nie ma wpływu na ukończenie szkoły podstawowej.

· Szczegółowe informacje o harmonogramie egzaminu, zasadach jego organizowania i przeprowadzania oraz przykładowe arkusze są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl).

Na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy?

Automatyk, dekarz, monter nawierzchni kolejowej, technik budowy dróg, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa – to wybrane zawody szkolnictwa branżowego, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. Już po raz trzeci Minister Edukacji i Nauki ogłosił w formie obwieszczenia prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.

Więcej informacji tutaj:

Rekrutacja do szkół średnich

Terminy postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022

Ogłaszamy terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Szczegóły tutaj:

Informacja

Nieuchronnie zbliża się czas podejmowania decyzji odnośnie wyboru dalszej drogi edukacyjnej. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego przesyłam Wam część informacji, w których możecie dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie części szkół średnich. Poniżej znajdują się linki, które mogą Was zainteresować.

Zespół Szkół Nr 1 w Bochni "Mechanik"
         Zaproszenie na Dni Otwarte w formie wirtualnej dn: 24.04.2021r. godz:10:00.
        link do spotkania to
        w razie kłopotów z otwarciem linku przesyłam bezpośrednie zaproszenie, które znajduje się na YouTube:

Zespół Szkół w Żegocinie

prezentacja o Klasie SG https://youtu.be/WJzfDqryWDY
         Link do zakładki o rekrutacji : http://zszegocina.pl/rekrutacja/

Informator_klasy_8.pdf