• MOA Niepołomice - jak dobrze obserwować kosmos...

        •     Dnia 28 września 2023 roku uczniowie klas 7 a i 7 b wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Celem wycieczki było zapoznanie się z podstawami astronomii i obserwacją nieba. 

          Na godzinę przed wizytą w planetarium uczniowie wzięli udział w  grze terenowej https://actionbound.com/bound/moa-niepolomice  przygotowanej przez P. Dorotę Stachoń. Uczestnicy stanęli przed rozwiązaniem 5 pytań geograficzno-astronomicznych oraz 3 “misji”. Grę z sukcesem zakończyło 6 drużyn. Gra rozpoczęła się przy zegarze słonecznym a zakończyła w obserwatorium astronomicznym. 

          Na dziedzińcu obserwatorium przy specjalnym teleskopie służącym do obserwacji plam na Słońcu zostaliśmy przywitani przez P. Grzegorza Sęka - naszego przewodnika i prelegenta. Uczniowie dowiedzieli się, czym są plamy słoneczne, jak powstają i jak wpływają na aktywność Słońca. Każdy uczeń miał okazję zobaczyć plamy na Słońcu przez teleskop. Następnie P. profesor zaprosił uczniów do eksperymentu ze Słońcem  oraz wklęsłego lustra skupiającego promienie słoneczne. Wywołany płomień spowodował pęknięcie balonu oraz zapalenie się kartki papieru. Prelegent zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo powstawania pożarów z powodu porzuconych szklanych butelek w lesie.

          Obserwowanie nieba jest fascynującym doświadczeniem, które pozwala lepiej poznać kosmos i jego zjawiska.  Odpowiednie przygotowanie i planowanie obserwacji polega na sprawdzeniu warunków pogodowych, faz Księżyca, widoczności planet i innych ciekawych obiektów.  Teleskopy optyczne, które zbierają światło widzialne z nieba i powiększają obrazy obiektów astronomicznych, są zdalnie sterowane a obraz ciała niebieskiego widoczny na komputerze. Przyglądaliśmy się pracy astronoma na jego głównym stanowisku obserwacyjnym pod kopułą obserwatorium, która chroniła największy teleskop w obserwatorium. 

          Następnie uczniowie udali się na prelekcję na temat lunacji Księżyca, meteorów i meteorytów. Prelegent wyjaśnił, jak zmieniają się fazy Księżyca, co to są meteory i meteoryty, skąd pochodzą i jak można je znaleźć. Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć prawdziwych meteorytów, w tym słynnego meteorytu Morasko, który spadł w okolicy Poznania ponad 5 tysięcy lat temu. 

          Ostatnim punktem programu był seans w cyfrowym planetarium, gdzie uczniowie mogli podziwiać niebo nocne nad Niepołomicami. Podziwialiśmy planety Układu Słonecznego i ich prędkość obrotu wokół własnej osi, aktywność Słońca, gwiazdozbiory np.Tarczę Sobieskiego, Perseusza, Oriona, Łabędzia, Kasjopei czy Galaktykę Andromedy, symulację pozornej wędrówki Słońca, zmiany wschodu i zachodu gwiazd oraz ruch niezachodzących gwiazdozbiorów okołobiegunowych.  

          Następnie udaliśmy się na niepołomicki rynek, gdzie każdy mógł kupić sobie coś dobrego i zrelaksować się. Naszą wycieczkę zakończyliśmy na Zamku w sali łowieckiej, gdzie zostały zgromadzone trofea myśliwskie. Niestety tylko część stałej wystawy była w tym czasie udostępniona.

          Wszyscy byli bardzo zadowoleni i pod wrażeniem tego, co zobaczyli i dowiedzieli się. Wycieczka była nie tylko ciekawa, ale też edukacyjna, ponieważ poszerzyła wiedzę uczniów o kosmosie i zachęciła ich do dalszego zgłębiania tajemnic astronomii. 

          29 września odbędzie Małopolska Noc Naukowców. W godzinach od 18.00-23.00 MOA zaprasza na warsztaty, obserwacje i wykłady. Polecamy:)

          Dorota Stachoń, Marta Smęda, Joanna Grabowska

        • Zawody sportowe

        • Dnia 26 września odbyły się gminne  zawody  sztafetowe biegi przełajowe. Uczennice klas IV- VI w składzie:

          1. Zofia Nowak,
          2. Izabela Stach,
          3.  Emilia Dragan
          4. Grażyna Machalica,
          5. Karolina Trylińska
          6. Zuzanna Chodur   po zaciętej walce zdobyły II miejsce

          Chłopcy klas IV- VI  w składzie:

          1.Marcel Bachula

          2. Bartosz Chorobik

          3.Wojciech Fudela

          4. Bartosz Kurzeja

          5.Michał Nowakj

          6. Patryk Kokoszka

                                           zajęli III miejsce

           

          Uczniowie klas VII- VIII  w składzie:

          1.Mikołaj Bukowiec

          2.Kacper Chojecki

          3.Maciej Nalepka

          4.Cichoń Adam

          5.Grabarz Piotr

          6. Radosław  Błoniarz                                  

           

            zajęli III miejsce. Drużyny otrzymały  pamiątkowe dyplomy.   

          Wszystkim gratulujemy!!!!

        • Akcja "Sprzątanie Świata"

        • Dnia 22 września 2023 roku uczniowie klas 1A i 1B uczestniczyli w akcji ,,Sprzątanie
          świata”. Dzieci, zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki, sprzątały parking
          nad szkołą, a także drogę na cmentarz.
          Głównym celem tej akcji było rozbudzenie w uczniach świadomości ekologicznej i
          odpowiedzialności za środowisko, a także inicjowanie konkretnych działań mających na celu
          zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.
          Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu, rozumiejąc, że dbamy o to
          co dla nas najcenniejsze – nasz wspólny dom. Bo razem możemy więcej!
          Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.


          Andżelika Bukowiec, Aneta MroczekDnia

        • Ognisko klasy VIIa

        • 21 września 2023r. uczniowie klasy 7A wraz z opiekunami p. Martą Smędą i księdzem katechetą Konradem Dziedzicem udali się na ognisko klasowe. Głównym punktem wycieczki było pieczenie kiełbasek. Podczas ogniska uczniowie uczestniczyli w przeróżnych grach i zabawach. Mieli przygotowane specjalne boisko do sportów, z którego chętnie korzystali. Całej wycieczce towarzyszyły pyszne przekąski, piękna pogoda i dużo uśmiechu. Wspaniała atmosfera z pewnością przyczyniła się do integracji klasy, co było głównym celem zorganizowanej wycieczki. Zmęczeni uczniowie powrócili do szkoły skąd udali się prosto do swoich domów. Tą wycieczkę na pewno wszyscy zapamiętają na długo.

        • Sukces na Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim poezji ks. Jana Twardowskiego

        • Dnia 25 września odbył się w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego kolejny Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Musimy przyrodę wziąć w obronę. Jest pamiątką raju…”. Naszą szkołę reprezentowała grupka recytatorów z klas od IV do VIII.  

          Jury w składzie: Bernadetta Macheta, Bernadetta Błoniarz i Joanna Grandys oceniając wystąpienia trzydziestu uczniów z naszej gminy biorąc pod uwagę opanowanie pamięciowe tekstu, jakość recytacji, dykcję, interpretację utworu, ogólny wyraz artystyczny i dobór wiersza zgodny z tematem konkursy przyznała II miejsce dla Julii Mroczek z klasy VIIIa.

          Organizatorzy konkursu i komisja oceniająca recytacje na koniec życzyli uczestnikom i ich opiekunom, aby przygoda z poezją była okazją do nabywania tak cennych, a zanikających  we współczesnym świecie, cech, jak: otwartość, wrażliwość na świat, subtelność.

           Gratulujemy wszystkim uczniom udanego występu a Julii kolejnego sukcesu.

          Beata Mucha, Urszula Put, Paulina Rębilas

        • Szkolny Konkurs Recytatorski poezji ks. Jana Twardowskiego

        • „Musimy przyrodę wziąć w obronę. Jest pamiątką raju…” To słowa poety księdza Jana Twardowskiego i motto tegorocznego Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Kobylu. Aby wyłonić najlepszych recytatorów, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas tego wydarzenia w sali polonistycznej 20 września odbył się Szkolny Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego. W kategorii klas IV – VI komisja wysłuchała trzynastu recytatorów, natomiast w kategorii klas VII – VIII zaprezentowały swoją interpretację cztery uczennice.

          Komisja oceniając opanowanie pamięciowe tekstu, jakość recytacji, dykcję, interpretację utworu, ogólny wyraz artystyczny i dobór wiersza zgodny z tematem konkursy przyznało miejsca:

          W kategorii klas IV – VI

          Im. Zofia Nowak – klasa IVa

          IIm. Emilia Olipra – klasa IV b

          IIIm. Dawid Rosa – klasa Vb

           W kategorii klas VII – VIII

          Im. Milena Styrna – klasa VIIa

          IIm. Julia Mroczek – klasa VIII a

          IIIm. Wiktoria Ledwożyw – klasa VIIb 

          Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli trud przygotowania się do konkursu. Gratulujemy wszystkim udanych prezentacji, a zwycięzcom życzymy sukcesów podczas międzyszkolnych zmagań.

          Beata Mucha, Urszula Put, Paulina Rębilas

        • Apel w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę

        • 1 września 1939 roku atakiem na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Wojska niemieckie działały zgodnie z rozkazem Adolfa Hitlera, który brzmiał: „Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa”. 17 września od wschodu granice Rzeczypospolitej , łamiąc pakt o nieagresji , przekroczyły wojska armii czerwonej. Obaj okupanci swą brutalność skierowali przeciwko ludności cywilnej, łamiąc w ten sposób postanowienia konwencji genewskiej.  Lata okupacji nie złamały w Polakach ducha wolności i solidarności. W 84. rocznice wybuchu II wojny społeczność Szkoły Podstawowej w Starym Wiśniczu uczciła apelem bohaterów i ofiary tej strasznej wojny. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 5a, 7a, 8a i 8b, pod opieką pani Agnieszki Kaczmarczyk. Uroczystość uświetnił występ chóru Love Music pod kierownictwem pani Katarzyny Adamczyk.

        • Narodowe Czytanie

        • "Nad Niemnem" to lektura tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. Wydarzenie odbyło się 9 września pod patronatem pary prezydenckiej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystosował list, w którym czytamy: „…. Co roku podczas akcji Narodowego Czytania wspólnie czytamy dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Jednym z nich jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej…….”

          Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do tej wspaniałej akcji promującej czytelnictwo. Tegoroczne wspólne czytanie miało miejsce w ogrodzie szkolnym. Poprzedziło je wprowadzenie w klimat epoki i problematykę oraz przybliżenie patriotycznego przesłania powieści. W roślinnej scenerii uczestnicy spotkania przybliżyli nam rodziny Bohatyrowiczów i Korczyńskich. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas: VIa, VIb oraz VIIIb pod opieką: p. Urszuli Put, p. Beaty Muchy oraz p. P. Rębilas. Fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytało 12 uczniów. Lektorami byli: Marta Sułek – narrator, Dominika Kolarz – Emilia Korczyńska, Kacper Chojecki – Kirło, Radosław Błoniarz – Ignacy Orzelski, Marta – Alicja Stec, Justyna Orzelska – Urszula Bienias, Terenia – Lena Jeziorek, Kamil Chojecki – Różyc, Jakub Wojewoda – Benedykt Korczyński. W czasie prezentacji nie mogło oczywiście zabraknąć strojów z epoki, dzięki którym udało się stworzyć wyjątkową atmosferę.

           Ponadto należy dodać, że uczennica naszej szkoły wzięła aktywny udział w akcji Narodowego Czytania zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Wiśniczu. W grupie lektorów znalazła się uczennica kl. Va – Nadia Sysło, która była narratorem.

          W tym miejscu warto wrócić pamięcią do ubiegłorocznej akcji Narodowego Czytania,  zorganizowanej w naszej szkole. Przyjrzyjmy się postaciom naszych absolwentów, którzy wcielili się w role bohaterów ballady A. Mickiewicza „Świtezianka”. Narrator – Igor Dziedzic – uczeń kl. VIIIb. Zapraszamy do obejrzeniaJ

          https://www.youtube.com/watch?v=ZEZij1NzzdE

        • Projekt mPotęga w naszej szkole

        • Z ogromną przyjemnością pragniemy ogłosić wspaniałą wiadomość. Projekty naszej szkoły zostały wyłonione w X edycji konkursu grantowego, organizowanego przez fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć. Na konkurs wpłynęło 461 wniosków z całej Polski. Dofinansowanie otrzymały 183 projekty. 

          W kategorii klas 4-6 kwota dofinansowania wynosi 5000 zł i przeznaczona jest na realizację projektu pt. „Matematyka w życiu zawodowym” (zajęcia i warsztaty dla uczniów, pomoce dydaktyczne i nagrody w konkursach).

          W kategorii klas 7-8 kwota dofinansowania wynosi 8000 zł i przeznaczona jest na realizację projektu pt. „Matematyka w życiu zawodowym – Escape room”.

           

          Już dziś zachęcam uczniów do wzięcia udziału w tej ciekawej przygodzie.

          Koordynator projektu: M. Stadnicka

        • HARMONOGRAM

        • wypożyczenia podręczników  na rok szkolny 2023/2024 

          dnia 04.09.2023r. (poniedziałek)

           

          Po uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego zapraszamy uczniów wraz z wychowawcami po odbiór podręczników do biblioteki szkolnej, zgodnie z podaną kolejnością.

           

          04. 09. 2023r. (|poniedziałek) – klasy:

          Va – p. Agnieszka Kaczmarczyk

          VIIIa – p. Marta Kępa

          VIIIb – p. Paulina Rębilas

          VIa – p. Beata Mucha

          VIb – p. Urszula Put

           

          Do biblioteki uczniowie schodzą w kolejności alfabetycznej, po pięć osób.

           

          W związku z powyższym prosimy uczniów o zabranie ze sobą plecaków. 

        • Zakończyły się zajęcia nauki pływania w ramach projektu ,,Umiem pływać’’

        •   Od 14 kwietnia do 16 czerwca 2023 r. trwały zajęcia nauki pływania dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych z terenu Gminy Nowy Wiśnicz.
           Zajęcia odbywały się w ramach ministerialnego projektu ,,Umiem pływać”.
          Na każdego uczestnika projektu przypadało 10 wyjazdów, w tym 20 godzin nauki pływania. Zajęcia odbywały się na krytej pływalni im. Jana Kota w Bochni.
          Projekt ten miał przede wszystkim na celu aktywizację fizyczną dzieci szkolnych, nabycie podstawowych umiejętności pływania, profilaktykę wad postawy oraz nadwagi i otyłości.
           Program zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych.
          Pływanie jest jedną z najlepszych form rozwoju dla młodych organizmów, jest przyjemne i pożyteczne. Sprawia dużo radości, bawi, a jednocześnie rozwija ciało i ducha dziecka. Ważnym aspektem jest również edukacja w zakresie bezpieczeństwa nad wodą.

        • XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Bezpiecznie na wsi mamy, szkodliwych substancji unikamy’’

        •      Konkurs jest organizowany w ramach działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. 
          Celem działania skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat oraz propagowanie zasad prawidłowego stosowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym i ochrony środowiska naturalnego. Konkurs przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

          Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3 w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw. 
          Wśród nadesłanych prac z naszej szkoły Komisja Konkursowa oceniła prace i przyznała wyróżnienia następującym uczniom z klas I – III:

          Olga Buda            -  klasa I a
          Magdalena Wnęk -  klasa I a

          Nina Łącka           -  klasa I b

          Oliwia Samek       -  klasa II a
          Maja Kokoszka     -  klasa II a
          Arkadiusz Bereta       -  klasa II a
          Eryk Frankiewicz  -  klasa II a

          Antonina Smęda   - klasa III b
          Helena Truś          - klasa III b

          Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy, wiele nagród rzeczowych i karnety na basen. Nagrody zostały ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu. 
          Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

                                                                                          Nauczyciele Edukacji Wczesnoszkolnej

        • Sukces Bartosza w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym 

        •     Z radością informujemy, że uczeń klasy I a Bartosz Kostuch  zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. ,,MY i RYBY - jak Europejski Fundusz Morski i Rybacki zmienił otoczenie wokół nas''.
          Celem II edycji konkursu było upowszechnienie wiedzy wśród uczniów , pracowników dydaktycznych szkół, rodziców – o roli Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, jego wkładzie w rozwój ekonomiczny i społeczny sektora rybackiego i obszarów zależnych od rybactwa w Polsce.
          Komisja konkursowa, na czele z Panią Justyną Adamską, Dyrektor Departamentu Pomocy Technicznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, koordynującym realizację zadań Instytucji Zarządzającej Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w zakresie informacji i promocji, spośród 667 nadesłanych prac wybrała najlepsze prace i laureatów Konkursu oraz przyznała wyróżnienia.
            Bartosz wykonał piękną pracę plastyczną zgodną z tematyką konkursu i zajął III miejsce w województwie małopolskim. Otrzymał wiele nagród rzeczowych i kartę podarunkową do Smyka. 
          Serdecznie gratulujemy Bartoszowi tak wysokiej lokaty i życzymy dalszych sukcesów !

                                                                                                              Wychowawczyni
                                                                                                              Marzena Sumara

        • Przeżyjmy to jeszcze raz! Piknik Rodzinny 2023

        • Piękna pogoda, dużo radości, wspaniała zabawa to wspomnienia jakie zapisały się w naszej pamięci z „Pikniku Rodzinnego”, który miał miejsce na terenie naszej szkoły w niedzielę 18 czerwca 2023 roku. Na tę okazję przygotowaliśmy  wiele atrakcji.  Turniej piłki nożnej „Tata /Syn/ Córka”, nieoficjalnie rozpoczął naszą rodzinną uroczystość a uczniowie klas ósmych pięknym polonezem oficjalnie rozpoczęli część oficjalną imprezy. Pani Dyrektor  powitała przybyłych gości i podziękowała Radzie Rodziców z inicjatywy której zostało zorganizowane całe przedsięwzięcie.  W tym ważnym dla naszej społeczności dniu gościliśmy radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego dr Piotra Diurdzię, Burmistrza Nowego Wiśnicza Panią Małgorzatę Więckowską, Sekretarz Gminy  panią Reginę Wielgus, radnych naszej miejscowości: Mirosława Chodura, Szczepana Sułka, sołtysa Sławomira Błoniarza oraz Księdza Dziekana Ryszarda Kołodzieja. Po zakończeniu oficjalnej części przyszedł czas na występny naszych najmłodszych uczniów, którzy wykazali się swoimi umiejętnościami aktorskimi, tanecznymi oraz  wokalnymi. Nie zabrakło również występu naszego szkolnego chóru „Love Music”. Gościem specjalnym niedzielnego popołudnia była stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego pani Ilona Szczepańska, absolwentka Akademii  Muzycznej  im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, kierunku wokalistyka na wydziale wokalno- aktorskim,. Pani Ilona wykonała koncert pt. „Dawna Muzyka POP”, na lutni akompaniował jej Adam Nowakowski.

           Dla chętnych, którzy pragnęli wykazać się swoją wiedzą i kreatywnością zostały  przeprowadzone  konkurs „Bezpieczni na drodze” nad którym czuwał mł. asp. Antoni Nowak  oraz gra terenowa „Unikaj cyberprzemocy”  nadzorowana przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza P.PANC Południe.  Stowarzyszenie  przygotowało również wystawę zebranych eksponatów militarnych. Każdy chętny mógł wziąć udział w przygotowanych animacjach. Uczestnicy konkursów  otrzymali wspaniałe nagrody. Powyższe działania stanowiły realizację dofinansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu zapobiegania przyczynom przestępczości. Autorami wspomnianego projektu są członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Wiśniczu.  

          Wiele atrakcji czekało na rodziny w murach naszej szkoły: dla młodych techników przygotowaliśmy  stanowisko Druku 3D, gdzie powstawały wspaniałe konstrukcje przestrzenne, które stały się własnością młodych twórców. Dla odkrywców opracowano lekturowy  escape room  na podstawie  „Opowieści z Narnii”. Dużą popularnością cieszyła się sala proponująca podróż w wirtualną rzeczywistość. Za pomocą Gogli VR nasi goście mogli odbyć  niesamowitą podróż na Księżyc. Nie zabrakło chętnych zwiedzających „Tajemniczy ogród w różnych odsłonach” - filmiki na podstawie uczniowskich scenariuszy, wystawa lapbooków i  makiet prezentujących wizje uczniów na temat tajemniczego ogrodu. Dla najmłodszych dzieci w bibliotece szkolnej czekał Teatrzyk Kamishibai- Bajki na dobranoc.

          Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom, którzy indywidualnie zaangażowali się w organizację Pikniku Rodzinnego.  Radzie Rodziców, Kołom Gospodyń Wiejskich ze Starego Wiśnicza  i Wiśnicza Małego za przygotowanie wspaniałych pyszności. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce pani Bernadetty Błoniarz, która po raz kolejny prowadziła naszą uroczystość.  Dzięki Wam nasze wspólne święto przebiegło w przyjaznej atmosferze, otwartej na wartości rodziny i drugiego człowieka.

        • Podsumowanie innowacji pedagogicznej „Canva na lekcji”

        • W roku szkolnym 2022/2023 nauczyciele: p. Agnieszka Jodłowska, p. Marta Kępa oraz p. Paulina Rębilas, wdrożyli innowację pedagogiczną „Canva na lekcji”. Innowacja miała na celu: wykorzystanie platformy edukacyjnej Canva, aby uczniowie zwiększyli świadomość pracy z technologią informacyjno-komunikacyjną w sposób odpowiedzialny i wdrożenie pracy metodą projektu, realizując albo poszerzając wykonanie zadań z podstawy programowej.

          Podczas zajęć oraz pracy w domu, w formie zadań dla chętnych, uczniowie zrealizowali moduły:

          • Klasa 7a: Moduł I „W moim świecie”

          W ramach tego modułu uczniowie zaprojektowali w programie Canva swoje wizytówki.

           

          • Klasa 6b: Moduł II „Dom i rodzina”

          Uczniowie przygotowali w programie Canva planer dnia, rodzinną listę obowiązków oraz „Dyplom dla mojej rodziny za…”

           

          • Klasa 7b: Moduł III „Zdrowie”

          Uczniowie wykonali tapetę na pulpit, bądź telefon pod hasłem: Warto być offline

           

          • Klasa 7a: Moduł IV „Wartości”

          Siódmoklasiści zrealizowali ten moduł, wykonując zakładki do książki ze swoimi ulubionymi cytatami

           

          • Klasa 6b: Moduł V „Podróż po Polsce i świecie”

          Szóstoklasiści przygotowali prezentacje ze zdjęciami oraz informacjami o ciekawych zakątkach w swojej miejscowości. Część uczniów przygotowała film ze zdjęć z polskimi, tradycyjnymi potrawami.

          Pracując w Canvie nauczyciel zaprosił uczniów do wirtualnej klasy i podzielił ich na grupy, dzięki temu pracowali metodą projektu. Nauczyciel obserwował każde działanie ucznia, więc mógł na bieżąco wstawiać komentarze i informacje zwrotne na temat jego pracy oraz zachęcać go do samokształcenia. Lekcje prowadzone były w sposób cyfrowy z wykorzystaniem nowych technologii, co inspirowało i angażowało uczniów do twórczych działań.

          Uczniowie rozwijali umiejętność cyfrowe, uczyli się współpracy. Przygotowując twórcze działania, zdobywali wiedzę w sposób kreatywny. Prawie wszyscy uczniowie uważali, że Canva jest prosta i bardzo intuicyjna w obsłudze.

      • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu ,,Z kaligrafią na co dzień..’’ 
        • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu ,,Z kaligrafią na co dzień..’’ 

        •     Z radością informujemy, że znane są już wyniki Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu ,, Z kaligrafią na co dzień..’’ W konkursie wzięło udział 44 uczniów z klas I-III i 21 uczniów z klas IV-VII.
          Zadanie uczestników – zgodnie z regulaminem konkursu polegało na starannym, bezbłędnym przepisaniu tekstu dostosowanego do wieku uczestników. Młodsi uczniowie przepisywali teksty z ,,Kubusia Puchatka’’, a starsi z ,,Małego Księcia’’. W składzie jury zasiedli wykładowcy uczelni artystycznych, malarze i graficy.
          Uczennica klasy VI B – Laura Brocławik została Laureatką I miejsca i otrzymała spersonalizowany, ręcznie kuty przez mistrza kowalstwa artystycznego, wysokiej jakości medal Mistrzyni Kaligrafii i dyplom.  
          Uczniowie, którzy uzyskali 18 punktów i powyżej otrzymali wyróżnienia i e- booki – Miniporadniki Językowe ,, Z Poprawną Polszczyzną Na Wesoło’’. 
                                     Dyplomy wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie:


          Kategoria ,, Klasa I SP ’’:
          Patryk Grabarz
          Martyna Kożuchowicz
          Witold Opaliński
          Alicja Rospond
          Magdalena Wnęk
          Mikołaj Zięba


          Kategoria ,, Klasa II SP ’’:
          Amelia Wójcik
          Hanna Jeziorek
          Maja Kokoszka
          Nikola Sułek
          Oliwia Samek

          Kategoria ,, Klasa III SP ’’:
          Emilia Olipra
          Karolina Widełka
          Martyna Chojecka
          Martyna Łowczowska
          Zofia Nowak

          Kategoria ,, Klasa VI SP ’’:
          Wiktoria Ledwożyw

          Kategoria ,, Klasa VII SP ’’:
          Mateusz Szopa

          Gratulujemy wszystkim Uczniom umiejętności ładnego i starannego pisania, gdyż jest to wyraz Waszej dbałości o piękno języka ojczystego. Życzymy dążenia do pogłębiania swoich pasji oraz dalszych sukcesów! 

                                                                                                                       Szkolni Organizatorzy
          Marzena Sumara
          Alfreda Borgula
          Ewelina Wojewoda
           

        • Lekturowy escape room na podstawie „Opowieści z Narnii”

        • W czasie Pikniku Rodzinnego chętni uczniowie przybyli do sali nr 12 – pokoju zagadek, który połączył w sobie wiedzę z różnych dziedzin: języka polskiego, języka angielskiego i matematyki. Nauczyciele stworzyli przestrzeń, w której trzy grupy pracowały razem, aby odnaleźć i rozwiązać zadania oraz zagadki. Nadrzędnym celem było utrwalenie wiadomości dotyczących poznanej lektury – „Opowieści z Narnii” z wykorzystaniem zagadek w formule escape roomu. Nauczyciele opierając się na książce Lewisa, przygotowali odpowiednią dekorację, a w widocznych miejscach umieścili koperty, które uczniowie musieli odszukać w klasie. Rozwiązanie jednego zadania prowadziło do kolejnego i tak aż do finałowej zagadki, której rozszyfrowanie otworzyło skrzynię z nagrodą główną. Nauka, dobra zabawa, logiczne myślenie, umiejętne wyciąganie wniosków oraz użycie nowych technologii towarzyszyły rozwiązywanym zagadkom. Współpraca i komunikacja między uczniami oraz grupami okazały się niezbędne do rozwiązania ostatniego zadania: odkrycie numeru PIN do smartfona, zeskanowanie kodu QR prowadzącego do zadania tekstowego z matematyki, a w końcowej części otwarcie kłódki zabezpieczonej kodem.

          Uczniowie z sukcesem rozwiązali wszystkie zadania i odkryli ukryty w sali skarb. Ponadto każda grupa otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe z serii „Opowieści z Narnii”.

          Marta Kępa

          Paulina Rębilas

          Beata Kubiś

        • Zakończenie realizacji Innowacji pedagogicznej realizowanej w klasie Va, Vb pt. „ Tajemniczy ogród w różnych odsłonach”

        • W roku szkolnym 2022/ 2023 w klasach Va, Vb realizowana była Innowacja pedagogiczna pt. ”Tajemniczy Ogród w różnych odsłonach”.

          Innowacja miała służyć inspirowaniu ucznia do bycia kreatywnym, do tworzenia własnych "obrazów" lektury, które będą prezentowane na korytarzu szkolnym, stronie internetowej szkoły. Metody pracy zatem były atrakcyjne i nieszablonowe, często będą miały charakter interdyscyplinarny. Uczniowie pracowali indywidualnie, grupowo, zespołowo.

          Celem Innowacji pedagogicznej było zaktywizowanie uczniów i nakłonienie ich do pracy twórczej, do kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem lektury obowiązkowej „Tajemniczy ogród”. Uczniowie wykonując zadania wzbogacili wiedzę ogólną i słownictwo z zakresu wiedzy o lekturze jej budowie, świecie przedstawionym i bohaterach. Poznali podstawowe informacje z zakresu filmoznawstwa i teatrologii. Rozwijali umiejętności oceniania postaw i zachowań bohaterów. Ćwiczyli umiejętności mądrego i efektywnego korzystania z zasobów Internetu  i aplikacji edukacyjnych. Rozwijali uzdolnienia artystyczne poprzez wykonywanie makiety, lapbooków, nagrywanie filmików.

          Podczas Szkolnego Pikniku Rodzinnego, który odbył się 18.06.2023 zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy.

          Na wystawie prac pojawiły się wykonane w parach lub indywidualnie lapbooki - tzw. "książki na kolanach", w których zamieszczone zostały najważniejsze zagadnienia na temat lektury. Podczas czytania lektury uczniowie zostali poproszeni o wnikliwą analizę fragmentów lektury, w których znajduje się dokładny opis tajemniczego ogrodu w różnych porach roku. Na podstawie informacji z lektury, wizji reżyserskiej po oglądnięciu filmu Agnieszki Holland uczniowie pracując z zespołach zadaniowych na lekcji języka polskiego, plastyki i techniki wykonali piękne, kolorowe makiety tajemniczego ogrodu. Powstałe makiety zostały zaprezentowane podczas lekcji otwartej dla klas IV i Pikniku Rodzinnego.

          Kolejnym zadaniem było  przygotowanie scenariusza  do wybranych fragmentów lektury - akcja miała rozgrywać się w tajemniczym ogrodzie. Efektem finalnym było nagrywanie filmików w plenerze na podstawie wybranych  fragm. powieści. Uczniowie pracując w grupach wybierali fragmenty lektury, opracowywali scenariusz scenki, dobierali  aktorów do  roli, uczyli się ról na pamięć, opracowywali ruch sceniczny, przygotowywali stroje, rekwizyty. Gotowe filmiki były zaprezentowane podczas lekcji otwartej i pikniku szkolnego przed społecznością lokalną i  rodzicami.    

          Dziękujemy naszym uczniom za dobrze wykonaną pracę. I mamy nadzieję, że uczucie dobrze wykonanej pracy w grupie rówieśników na długo pozostanie w pamięci.

          Urszula Put

          Beata Mucha

          Magdalena Grabiasz  

      • Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego "Galileo"
        • Ogólnopolski konkurs z języka angielskiego

        • Dnia 8 marca 2023 r. odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs z języka angielskiego „Galileo”. W konkursie wzięło udział 31 uczniów naszej szkoły z klas IV – VIII. Każdy test konkursowy składał się z 26 pytań z czterema możliwościami odpowiedzi od A do D. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymywał +1 punkt, a za błędną -1 punkt. Na podstawie uzyskanych punktów dokonano klasyfikacji uczestników konkursu przypisując im odpowiednie miejsce w rankingu i przyznając dyplomy laureatom, a także wyróżnienia i uznania. Z radością informujemy, iż wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły, w tym laureatka I miejsca – Liliana Nizioł oraz laureatka V miejsca – Oliwia Trojak.

          Dyplomy laureatów otrzymali:

          Liliana Nizioł                  klasa IV – I miejsce

          Oliwia Trojak                  klasa VI – V miejsce

          Franciszek Stadnicki        klasa VI

          Krzysztof Pietrzyk           klasa VI

          Weronika Przystasz         klasa VIII

          Mikołaj Rodzaj                klasa VIII

          Hanna Chodur                klasa VIII

           

          Dyplomy wyróżnienia otrzymali:

          Sebastian Chamioło        klasa IV

          Joanna Wilk                   klasa IV

          Zofia Sułek                     klasa VIII

           

          Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

           

          Beata Kubuś

          Marta Kępa

      • Wizyta przedszkolaków w Alpaca Country
        • Wizyta przedszkolaków w Alpaca Country

        •   12.06.2023r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 A i 0 B wraz z opiekunami, z ogromną radością i ciekawością, odwiedziły nowo powstałą alpakarnię „Alpaca Country” w Nowym Wiśniczu. Dowiedzieliśmy  się  jak należy opiekować się alpakami, co mogą jeść, gdzie spędzają większość czas,  kiedy spacerują i kiedy odpoczywają. Mieliśmy możliwość  zapoznać się z różnymi rodzajami wełny, którą właściciele pozyskują w czasie strzyżeniazwierząt.  Po krótkiej pogadance, dzieci zwiedziły  stajnie, gdzie mieszkają alpaki oraz każdy mógł osobiście nakarmić  zwierzęta, specjalnie przygotowaną karmą. Następnie panie animatorki zorganizowały mnóstwo gier i zabaw dla dzieci. Były ogromne bańki mydlane, przeciąganie liny, zabawy na placu zabaw oraz gra w piłkę. Odbyły się krótkie warsztaty. Dzieci wyklejały wełną kolorowanki z wizerunkiem alpak.  Następnie zostaliśmy zaproszeni na ognisko i poczęstunek wspaniałymi kiełbaskami.

          To był dzień pełen radości. Zmęczeni ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.


                                                                                                                    Katarzyna Wójcik

                                                                                                                    Natalia Zawadzka

      • Piknik Naukowy „A to ciekawe”
        • Piknik Naukowy „A to ciekawe”

        •                             „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem’’   


          W dniu 12 czerwca 2023 roku uczniowie klasy I a i I b pod opieką p. Marzeny Sumary, p. Alfredy Borguli i p. Eweliny Wojewody uczestniczyli w drugim Pikniku Naukowym ,,A to ciekawe! ‘‘ zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji w Brzesku. Eksperymenty i doświadczenia były przygotowane w formule ,,Uczniowie dla uczniów". Patronat nad piknikiem objął Starosta Powiatu Brzeskiego  Andrzej Potępa, który otworzył całe wydarzenie. Następnie wszystkich gości przywitał dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku, Pan Tomasz Gurgul.
          Tym razem Powiatowe Centrum Edukacji w Brzesku postanowiło włączyć się w celebrowanie ustanowionego na 2023 - Roku Kopernika. Datę tę powiązano z 550 rocznicą urodzin i 480 rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika(1473-1543). W związku z tym cała impreza była prawdziwie kosmiczna, a wszystkie stanowiska zachęcały do zgłębiania wiedzy z tej dziedziny.
          Do współpracy zaproszono 10 szkół, które aktywnie uczestniczą we wszelkich działaniach proponowanych przez Powiatowe Centrum Edukacji. Koła Naukowe oraz Kluby Młodego Odkrywcy działające w szkołach przygotowały pokazy doświadczeń, quizy, zabawy, prelekcje, a nawet spektakl teatralny, które następnie prezentowały wszystkim odwiedzającym, rekrutującym się ze szkół z powiatów: brzeskiego i bocheńskiego.
           Klub Młodego Odkrywcy Pasjonaci Nauki z Publicznej szkoły Podstawowej w Rzezawie pod kierunkiem p. Jolanty Sulmy przygotował ciekawe stanowiska, na których można było zagrać w kosmiczne dobble, ułożyć Księżyc z magnetycznych puzzli, zobaczyć w jaki sposób energia słoneczna zamieniana jest na energię elektryczną i zużytkować wytworzoną energię do napędzania pojazdu kosmicznego. Młodzież z Rzezawy przygotowała też aktywność przeznaczoną dla młodszych dzieci, czyli kolorowankę wraz z rozsypanką wyrazową, oczywiście dotyczącą obiektów związanych z kosmosem. Niezwykle kolorowe stanowisko zajęły zdjęcia planet Układu Słonecznego. Pod każdym zdjęciem znalazł się kod QR, pod którym została ukryta cudowna animacja wraz z najważniejszymi informacjami dotyczącymi przedstawionej planety.
          Koło Wirtualne Laboratorium - w składzie: Gabriela Smoter, Anna Machał, Filip Stadnicki i Dawid Bachula działające pod kierunkiem pani wicedyrektor Marty Stadnickiej w Szkole Podstawowej w Starym Wiśniczu przygotowało kosmiczny spacer po Wszechświecie z wykorzystaniem okularów VR. Dzięki aparatom Atkin - GoogleVR uczniowie mogli odbyć podróż w rzeczywisty i tajemniczy świat planet i kosmosu. W trójwymiarze oglądali  planety i galaktykę. Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczyła uczniom wirtualna wycieczka w kosmiczną przestrzeń oraz spacer po Księżycu. Mogli zobaczyć też, jak wyglądają urządzenia NASA.
          Pani Monika Wiśniowska ze swoim klubem GoScience z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gosprzydowej pozwoliła zwiedzającym zagłębić się w świat zmysłów. Zwiedzający zobaczyli dzięki zastosowaniu camera obscura, jaki obraz powstaje na siatkówce oka. Sprawdzali jak światło rozchodzi się w różnych ośrodkach i w jaki sposób można wykorzystać do ,,magicznych" sztuczek, jak samemu zrobić lampę lawę oraz jak patrzeć na stereogramy. Chętni mogli przetestować, jak szybko adaptuje się ich zmysł dotyku i gdzie znajduje się, najwięcej receptorów. Wykonali proste eksperymenty wyjaśniające właściwości fal dźwiękowych oraz wykorzystali cytrusy do przebicia balonów.
          Koło Naukowe Mam Pomysł z opiekunem Jarosławem Wytrwałem ze Szkoły Podstawowej ze Zbylitowskiej Góry pokazało zwiedzającym szereg doświadczeń z prądem. Uczniowie mogli też posłuchać prelekcji dotyczącej Kopernika i dodatkowo sprawdzić swoją wiedzę o astronomie, wypełniając quizz, ukryty pod kodem QR.
          Pani Marzena Kiełbasa i p. Iwona Budacz z Kołem Przyrodniczo-Astronomicznym z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gnojniku przygotowała pokaz pomiaru odległości we Wszechświecie za pomocą robotów Photo Edu oraz zaserwowała uczniom kosmiczną rozrywkę, czyli układanie kostki Rubika. Uczniowie tej samej szkoły wystawili również spektakl teatralny pod tytułem „Wokół czego kręci się Twój świat” przygotowany pod kierunkiem p. Moniki Holik,p. Jolanty Nowickiej i w/w nauczycielek. Nad oprawą muzyczną tego przedstawienia czuwał p. Jerzy Migacz.
          Monika Piskorz-Joniec z uczniami z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych z Brzeska wraz z doradczynią metodyczną od przedmiotów zawodowych p. Katarzyną Ćwiąkałą zaanektowały ogródek i zaproponowały zwiedzającym szereg zabaw z geodezją w tle na wolnym powietrzu.
          Klub Młodego Odkrywcy Atlas ze swoimi opiekunkami, p. Katarzyną Górą oraz p. Jolantą Sulmą, z Publicznej Szkoły Podstawowej w Krzeczowie przygotował stanowisko z maszynami hydraulicznymi. Zwiedzający mogli wykonać własną rakietę z papieru w technice origami oraz własny poduszkowiec, mogli również zobaczyć fotografie i posłuchać krótkiego omówienia obiektów znajdujących się w kosmosie, takich jak mgławice, galaktyki, otwarte gromady gwiazd, itp., oraz zabawić się w dopasowanie nazw obiektów ciemnego nieba do ich obrazów.
          Z Publicznej Szkoły Podstawowej w Porąbce Uszewskiej na piknik przyjechały aż dwa koła: Matematycznie, prowadzone przez p. Lidię Okrzesę, oraz Klub Młodego odkrywcy Młodzi Odkrywcy, prowadzony przez p. Małgorzatę Dudek. Koło Matematycznie przygotowało stanowiska z łamigłówkami i grami matematycznymi, natomiast Młodzi Odkrywcy opowiadali o Europejskiej Agencji Kosmicznej i przygotowali aktywności związane z odkrywaniem kosmosu. Klubowicze wykonywali również ciekawe eksperymenty z balonami, grawitacją, cieczami i efektem cieplarnianym.
          Koło Naukowe Potyczki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Krakowie oraz jego opiekunka p. Monika Satoła, zaprezentowało szereg eksperymentów z bezwładnością.
          Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku pod kierunkiem p. Jolanty Sulmy przygotowali piękną prezentację dotyczącą CERNu, czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, której siedziba znajduje się w Genewie. Opowiadali zwiedzającym o misji i dokonaniach organizacji w zakresie badań cząstek elementarnych i poszerzania wiedzy o kosmosie.
          Pomysłodawczynią i koordynatorem obu edycji Pikniku Naukowego „A to ciekawe” jest doradczyni metodyczna z fizyki pani Jolanta Sulma, a w organizację całego wydarzenia aktywnie włączyli się wszyscy doradcy metodyczni oraz pracownicy Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku.
          W pikniku uczestniczyło prawie 400 uczniów razem ze swoimi opiekunami. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością również Pani dyrektor Wydziału Edukacji Pani Janina Motak, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu brzeskiego oraz Pani Alicja Koźmińska – kierownik brzeskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie.
          Każdy uczeń mógł podchodzić do stanowisk zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i rozwijać swoje pasje, aby wzbogacać swoje wiadomości i umiejętności, ciekawe hobby, które z pewnością dodadzą barw szkolnemu życiu. Było bardzo ciekawie i inspirująco.  
          Dziękujemy za zaproszenie!


                                                                                                                    Wychowawczynie:
                                                                                                                        Marzena Sumara
                                                                                                                        Alfreda Borgula

      • Egzamin na kartę rowerową
        • Egzamin na kartę rowerową

        •     Uczniowie klasy IV poznają zasady poruszania się i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także podstawowe wyposażenie i obsługę jednośladu. Po takim kursie 41 osób przystąpiło do egzaminu na kartę rowerową, który składał się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczną egzaminu przygotowała p. Ewa Mączka. Z kolei za sprawne przeprowadzenie egzaminu praktycznego odpowiedzialni byli nauczyciele wychowania fizycznego oraz funkcjonariuszkaz Komendy Powiatowej Policji w Bochni: st. sierż. Angelika Loryś.

             Wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu na kartę rowerową, uzyskali wynik pozytywny. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy.

      • Wycieczka do Wiednia
        • Wycieczka do Wiednia

        • W dniach 5- 7 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezapomnianej wyprawie do stolicy Austrii.  Pierwszym punktem na naszej trasie było wzgórze Kahlenberg, gdzie przed bitwą  12 września 1683 roku król Jan III Sobieski uczestniczył w mszy świętej  w kościele św. Józefa. Zwycięska bitwa rozsławiła króla, a miejsce stało się ważnym punktem na trasie wycieczek Polaków. W kościele znajdziemy pamiątki nie tylko po polskim królu, ale i po papieżu Janie Pawle II. Ze wzgórza rozciąga się panorama na cały Wiedeń.  Po kolacji  udaliśmy się do hotelu Klimt, tak zakończył się nasz pierwszy dzień wycieczki. Następnego ranka po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy   na pieszą wycieczkę po Wiedniu. Na naszej trasie znalazło się wiele wspaniałych zabytków miasta. Największe wrażenie zrobiła na nas Katedra św. Szczepana romańsko –gotycka świątynia znajdująca się centrum starego miasta. Wspaniałe gotyckie i barokowe ołtarze oraz monumentalne grobowce Habsburgów zachęcają do zadumy. Perłą wśród zabytków miasta są dwa pałace z pierwszej połowy XVIII w.  stanowiące kompleks o nazwie Belweder ze wspaniałymi ogrodami , posągami i  fontannami. Po krótkim postoju udaliśmy się na plac Marii Teresy gdzie naprzeciwko siebie znajdują się dwa majestatyczne budynki: Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki. Zobaczyliśmy również Ratusz, przypominający  magiczną szkołę Harrego Pottera, Parlament, który łudząco przypomina grecką świątynie, zwłaszcza, że przed fasadą znajduje się fontanna z posagiem Ateny. Na wszystkich wielkie wrażenie zrobił budynek Opery jeden z największych i najpiękniejszych w Europie. Chwile wytchnienia dała nam wizyta w ogrodzie  różanym, gdzie serki kwitnących krzewów tworzyło niesamowite kompozycje zapachowe i kolorystyczne. Na naszej trasie znalazł się również park miejski z pomnikiem Mozarta i Johanna Straussa pachnący różami i jaśminem oraz  Kursalon Hübner  budynek wzniesiony w stylu włoskiego renesansu, w których odbywają się liczne koncerty.  Nie sposób pominąć imponującego kompleksu pałacowego Hofburg, będącego siedzibą władców Austrii od XIII w. do 1918 roku. Zespół pałacowy obejmuje obecnie dawne apartamenty cesarskie, muzea, kaplice, kościół, Austriacką Bibliotekę Narodową, Zimową Szkołę Jazdy oraz biura urzędu prezydenta Austrii.  Nad głównym wejściem do pałacu podziwialiśmy okazała kopuła o wysokości 50 m. Bramy do pałacu zdobią posagi przedstawiające prace Heraklesa. Po minięciu bramy znaleźliśmy się na głównym placu pałacowym otoczonym przez Stary Pałac, Pałac Amelii, Skrzydło Leopolda i Kancelarię Cesarską.  Powitał nas tam pomnik Franciszka I. Naszą uwagę przykuł również Ankeruhr- secesyjny zegar umieszczony na mostku górującym  nad ulicą łączącą dwa budynki. Został on zbudowany w latach 1911- 1914.  Oryginalność zegara polega na tym, że jego frontowa strona nie ma wskazówek, a każdą godzinę ilustruje postać. Są to osobowości ważne dla miasta np.  Marek Aureliusz, Maria Teresa, czy kompozytor Joseph Haydn. Po obiadokolacji wróciliśmy do hotelu. Dzień trzeci to atrakcje dla miłośników nauki i techniki. Uczestniczyliśmy w wielu eksperymentach w muzeum techniki. Prezentująca tysiące eksponatów wystawa muzealna jest podzielona na strefy tematyczne takie jak: lotnictwo, kolejnictwo, transport samochodowy i morski, przemysł ciężki i wydobywczy, czy łączność oraz komunikacja, a nawet rozwój instrumentów muzycznych. Każdy znalazł dla siebie jakąś ciekawą dziedzinę. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do ogrodów pałacu w Schönbrunn. Barokowy wystrój pałacu nadany został  przez Marię Teresę. Ogrody utrzymane są w stylu francuskim. Nad pałacem góruje Glorietta, z której rozciąga się widok na pałac, fontannę Neptuna i panoramę Wiednia. Tym akcentem zakończyliśmy naszą wycieczkę. Szczęśliwi i trochę zmęczeni bezpiecznie wróciliśmy do domu. Wszyscy uczestnicy serdecznie podziękowali panu Krystianowi Stecowi za organizację wycieczki.

      • Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady  Przedmiotowej z Historii – Olimpus
        • Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Historii – Olimpus

        • W tym roku szkolnym uczniowie klas IV-VIII trzykrotnie wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Historii – Olimpus . W sesji wiosennej, przeprowadzonej 31 marca 2023 roku uczestniczyło ośmiu uczniów klas IV – VI. Trzech z nich uzyskało tytuł laureata :

          Dawid Rosa- uczeń klasy IV b, został laureatem 4 miejsca.

          Łukasz Bodurka - uczeń klasy IV a, został  laureatem 6 miejsca.

          Iwona Wójtowicz- uczennica klasy IV a,  została laureatką 12 miejsca.

          Pozostali uczniowie uzyskali bardzo dobre i dobre wyniki. Wszystkim serdecznie gratulujemy wiedzy i zaangażowania.  Uczestnicy zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci miejsc  I-V dodatkowo nagrodę książkową.

          Łukasz Bodurka otrzymał również wyróżnienie w ogólopolskim konkursie historycznym "Przywrócić głos Niezłomnym. Nieobecnym na lekcjach historii" w kategorii praca plastyczna. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych i tematycznych w przyszłym roku szkolnym.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu
      • 14/61-292-09
      • Stary Wiśnicz 480 32-720 Nowy Wiśnicz Poland
      • Funkcje Inspektora Ochrony Danych pełni Pani Patrycja Powroziewicz, kontakt e-mail: iod@ochronatwoichdanych.pl”